wydarzenia

07 październik 2021 rok

WYCIECZKA DO OTWOCKA I KONSTANCINA

7 października grupa Seniorów z SAS pojechała na jednodniową wycieczkę do Otwocka i Konstancina. Pierwszym punktem programu był dawny pałac Bilińskich w Otwocku Wielkim. Zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku, odbudowany po II Wojnie Światowej, był Domem Poprawczym dla dziewcząt, rządową rezydencją, a od 2004 roku uzyskał status oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie. Następnie pojechaliśmy do Konstancina. Tam korzystając z pięknej pogody spacerowaliśmy na kijkach, głęboko oddychaliśmy w tężni oraz zażywaliśmy kąpieli leczniczych w solance. Wycieczkę zakończył smaczny obiad w Zajeździe Staropolskim oraz wspólne śpiewy w autokarze.

08 czerwiec 2021 rok

ZMIANA ZARZĄDU SEROCKIEJ AKADEMII SENIORA

8 czerwca zakończyła się II kadencja władz stowarzyszenia Serocka Akademia Seniora, która trwała od 2018 roku. Podziękowania obecnemu Zarządowi przekazali burmistrz Miasta i Gminy Serock i przewodniczący Rady Miejskiej. W nowym Zarządzie zasiądą poniższe osoby:

Sławomir Jackowski - prezes zarządu

Grażyna Staniszewska - wiceprezes zarządu

Bożena Ogrodnik - sekretarz

Teresa Osińska-Łabędź - skarbnik

Jadwiga Jankowska - członek zarządu

Wspólne malowanie

W dniu 8 grudnia razem z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Serocku oraz z dziećmi ze Świetlicy Terapeutycznej malowaliśmy figurki i ozdoby świąteczne. Seniorzy i dzieci malowali z wielkim zaangażowaniem. Efektem wspólnego malowania były kolorowe mikołaje, szopki i choinki, które rozprowadzały w czasie spotkań wigilijnych zbierając do puszek datki na cele charytatywne.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

Wieczór mikołajkowy

W dniu 6 grudnia spotkaliśmy się na wieczorze mikołajkowym, który wprowadził nas w magiczny okres Świąt Bożego Narodzenia. Była uroczysta kolacja z tradycyjnymi potrawami i wspólne śpiewanie kolęd. Śpiewaliśmy stare dobrze znane kolędy, pastorałki i nowe pieśni bożonarodzeniowe. Święty Mikołaj usłyszał nasz śpiew i do nas zawitał przynosząc skromne prezenty. Klimat tego wieczoru sprawił, że serca nasze napełniły się radością, staliśmy się sobie bliźsi.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

Zabawa andrzejkowa

W dniu 30 listopada bawiliśmy się na balu andrzejkowym w Geovicie w Jadwisinie. Zimowa aura nie stanowiła przeszkody i wszyscy przybyli w komplecie. Razem              z seniorami z Serocka bawili się seniorzy z zaprzyjaźnionych UTW z Legionowa               i z Nasielska.

Po uroczystym powitaniu przez zarząd i złożeniu życzeń solenizantom rozpoczęła się uroczysta kolacja i tańce. Zabawa była wyśmienita, tańce w parach i solo, humory szampańskie - co widać na zdjęciach.    

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

Podziękowanie od Burmistrza Miasta i Gminy Serock

W dniu 23 listopada 2017 roku w Ośrodku Orange Szkolenia odbyło się spotkanie podsumowujące obchody jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich miastu Serock. Podczas spotkania Burmistrz Miasta i Gminy Serock Pan Sylwester Sokolnicki Pamiątkowymi Medalami 600-lecia podziękował wszystkim osobom, które w różny sposób włączyły się w obchody jubileuszu. Serocka Akademia Seniora na ręce Pani Prezes Mirosławy Sujkowskiej otrzymała podziękowanie oraz pamiątkowy medal za zorganizowanie Festynu z  okazji 600-lecia, dla środowisk seniorów z okolicznych gmin i powiatów.

Byliśmy na Powązkach

9 listopada odwiedziliśmy Cmentarz Powązkowski w Warszawie, bo cmentarz to nie tylko miejsce pochówku najbliższych, to kronika dziejów narodu, świadek przeszłości, symbol życia nie śmierci. Na żadnym innym cmentarzu w Polsce nie znajdziemy grobów tylu sławnych ludzi co na Powązkach.

Zwiedzanie rozpoczęło się od Cmentarza Wojskowego, który założony przed 100 laty jako cmentarz prawosławny jest miejscem pochówku żołnierzy różnych narodowości, uczestników powstań narodowych, żołnierzy września 1939r. Szczególnie przemówiły do naszych serc liczne groby powstańców warszawskich.

W Aleji Zasłużonych obok prominentnych polityków byłego ustroju spoczywa wiele znanych i zasłużonych osób: ludzi nauki i kultury - Polaków znanych z pierwszych stron gazet. Zaduma nad kruchością ludzkiego życia towarzyszyła nam przy grobach ofiar katastrofy smoleńskiej. Byliśmy też na „łączce”, gdzie były zakopywane zwłoki wielu wspaniałych Polaków pomordowanych w więzieniach stalinowskich. Obecnie ich szczątki są przenoszone na godne miejsce do nowo zbudowanego Mauzoleum.

Seniorzy odwiedzili też „Stare Powązki” - cmentarz założony pod koniec XVIII wieku, najstarszy nieprzerwanie działający cmentarz w Warszawie, na którym pochowano koło 1 mln osób. Można na nim podziwiać piękne stare grobowce, rzeźby nagrobne, oryginalne epitafia. Nagrobne pomniki tworzyli tu najwybitniejsi polscy rzeźbiarze XIX i XX wieku. Są tu groby znanych pisarzy, poetów, aktorów, polityków, artystów - nie sposób wszystkich wymienić i spamiętać. Niektórzy odeszli od nas całkiem niedawno jak Danuta Szaflarska, czy Wojciech Młynarski. Na tym cmentarzu spoczywa również Jerzy Waldorff założyciel Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, którego dzieło odnowy tego cmentarza jest kontynuowane.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

Cypr wstrząśnięty, nie zmieszany.

17 października 2017r. odbył się wykład z podróżnikiem A. Pasławskim. Podróżnik zabrał nas na Cypr - poznawaliśmy piękne i mniej piękne, bo zniszczone konfliktem wojennym zakątki tej wyspy.

Piękny koncert "Mazowsza"

W październiku byliśmy w mateczniku Zespołu Mazowsze w Otrębusach. Zwiedziliśmy byłą siedzibę Zespołu w Pałacyku, który obecnie pełni funkcję muzeum. Zapoznaliśmy się tam z historią Zespołu Mazowsze, obejrzeliśmy piękne stroje i pamiątki przywiezione z podróży. Potem poszliśmy do Sali Koncertowej na widowisko muzyczne "Kalejdoskop barw Polski". Usłyszeliśmy najbardziej popularne piosenki i patrzyliśmy z zachwytem na przepiękne, barwne stroje z 20 etnograficznych regionów Polski. W brawurowym wykonaniu Zespołu w wirze kolorów podziwialiśmy tańce narodowe, jak polonez, krakowiak, oberek, Mazur oraz tańce regionalne. Był to wspaniały barwny spektakl w wykonaniu Zespołu Mazowsze, który pozostanie w naszej pamięci na zawsze.

Spotkanie z Amazonkami

W dniu 10 października odbyło się spotkanie z Paniami z Klubu Amazonek w Legionowie na temat profilaktyki nowotworów piersi. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Panie, które same doświadczyły tej choroby przekazały informacje na temat nowotworów sutka, czynników ryzyka i możliwości terapeutycznych. Były specjalistyczne fantomy, na których uczyłyśmy się samobadania piersi. Samodzielne badania palpacyjne oraz okresowe badania medyczne to podstawowa pozwalające na wczesne wykrycie tego nowotworu i szybkie podjęcie leczenia. Otrzymałyśmy też różne materiały informacyjne i ulotki dotyczące tej choroby.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii. 

                       INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2017/2018                              SEROCKIEJ AKADEMII SENIORA

Rozpoczęcie roku akademickiego 2017/2018 Serockiej Akademii Seniora odbyło się 5 października. W części oficjalnej odczytany został list Burmistrza Miasta i Gminy Serock Sylwestra Sokolnickiego z życzeniami owocnej pracy pozwalającej na osobisty rozwój słuchaczy. Delegacja z Legionowa przekazała także życzenia od Dyrektora Legionowskiego UTW Romana Biskupskiego. Seniorzy wysłuchali wykładu J. Szwalbe inspirującego do pozytywnego myślenia, aktywności, realizacji swoich zainteresowań i marzeń. Uroczystość uświetnił występ dzieci z samorządowego przedszkola w Serocku. Występ wzruszył i rozrzewnił seniorów tak, że nie obyło się bez bisów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

Wycieczka na Podlasie

Wycieczkę Serockiej Akademii Seniora w dniach 27 i 28 września 2017 r. na Podlasie rozpoczęliśmy od Białegostoku. Podziwialiśmy tam niedawno odrestaurowany Pałac Branickich, szczególnie zachwyciły nas przypałacowe ogrody w stylu francuskim. Zwiedziliśmy starówkę, rynek i zespół świątynny złożony z 2 połączonych ze sobą budynków kościelnych: starego kościoła i monumentalnej archikatedry.

Supraślu zwiedziliśmy muzeum ikon, które w swej kolekcji ma ponad 1200 ikon, fresków i przedmiotów sakralnych. Zwiedzaniu towarzyszyła nastrojowa oprawa świetlna oraz chóralny śpiew modlących się mnichów.

Nocowaliśmy w Centrum Pielgrzymkowo - Turystycznym w Świętej Wodzie. Modliliśmy się w kaplicy Matki Bożej Bolesnej, czerpaliśmy wodę ze źródełka a pobyt nasz upamiętniliśmy krzyżem postawionym na Górze Krzyży.

Następnego dnia wróciliśmy do Supraśla, żeby zwiedzić prawosławny monaster istniejący tu od wielu wieków lecz wielokrotnie niszczony. Obecnie jest odbudowana główna cerkiew, którą zwiedziliśmy.

Kolejnym punktem wycieczki były Kruszyniany i Bohoniki, gdzie od ponad 300 lat mieszkają Tatarzy. W Kruszynianach zwiedziliśmy meczet, cmentarz tatarski i jurtę a w Bohonikach meczet. Zostaliśmy serdecznie przyjęci i ugoszczeni przez Tatarów, skosztowaliśmy przysmaków kuchni tatarskiej. Podlascy Tatarzy podkreślali, że zachowując islam czują się przede wszystkim Polakami.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Sokółki do kolegiaty św. Antoniego, gdzie miało miejsce wydarzenie noszące znamiona cudu eucharystycznego.

Pełni wrażeń powróciliśmy do Serocka - była to pouczająca wędrówka po ziemi podlaskiej śladami różnych kultur i religii.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

Miodobranie w Myszyńcu

W niedzielę 27 sierpnia 2017r. wyruszyliśmy na ziemię kurpiowska, żeby uczestniczyć w 40. jubileuszowym Miodobraniu w Myszyńcu.
Wzięliśmy udział we Mszy Św. w  pięknej Bazylice z elementami gwary kurpiowskiej. Następnie pojechaliśmy na piękną polanę nad jeziorem w miejscowości Wykrot, gdzie odbywał się festyn. Podziwialiśmy prezentacje zespołów folktorystycznych z różnych rejonów kurpiowszczyzny: barwne stroje, koncerty kapel i chórów oraz przepiękne tańce.
Na licznych stoiskach było tak wiele różnych rodzajów miodu, że trudno było wybrać. Zaopatrzeni w miody dla siebie i dla rodziny, pełni wrażeń powróciliśmy do Serocka.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce Galeria.

27 czerwca 2017r. odbyła się  Majówka w Geovicie na zakończenie roku akademickiego.

Uczciliśmy Jubileusz 600-lecia Serocka

W dniu 14 czerwca 2017r. na zaproszenie Serockiej Akademii Seniora przybyły do Serocka delegacje seniorów z Legionowa, Nasielska, Nieporętu, Wieliszewa i Jabłonny aby razem ze społecznością serockich seniorów uczcić Jubileusz 600-lecia nadania praw miejsckich Serockowi.

Uroczyste powitanie gości odbyło się w Ratuszu. W imieniu władz miasta i gminy przybyłych powitali: Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Tadeusz Kanownik oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Józef Lutomirski.

W uroczystości uczestniczył również wicestarosta Powiatu Legionowskiego Jerzy Zaborowski, który witając zebranych pogratulował serockim seniorom inicjatywy zorganizowania takiego spotkania. Prezes Akademii Mirosława Sujkowska w swym wystąpieniu podkreśliła, że w Serocku rozwija się prężnie ruch seniorki: oprócz Serockiej Akademii Seniora od lat istnieje Klub Aktywnego Seniora, działa też Rada Seniorów.

Goście obejrzeli film historyczno-promocyjny o Serocku, po czym udali się na zwiedzanie miasta. Ze względu na ograniczony czas nasi goście mogli zwiedzić tylko najważniejsze miejsca: Wzgórze Barbarka, Kościół oraz Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich. Spacer zakończył się wizytą w Klubie Aktywności Społecznej. Seniorzy podziwiali miasto i byli pod wrażeniem zachodzących w nim zmian.

Po przerwie obiadowej goście ora seroccy seniorzy wysłuchali wykładu Jacka Żukowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego zatytułowanego "Życie z rzeki i nad rzeką". Z zainteresowaniem słuchaliśmy o zajęciach dawnych mieszkańców Serocka: o wikliniarstwie, plecionkarstwie, budowie tratw i łodzi. Przedstawione w prezentacji szkice i zdjęcia budziły podziw słuchaczy.

Zwieńczeniem naszego festynu był koncert "Powróćmy jak za dawnych lat". Słuchaliśmy pięknych i znanych piosenek polskich, francuskich i innych w znakomitym wykonaniu pary wokalistów Wojciecha Bardowkiego i Magdaleny Tunkiewicz. Było lirycznie, wzruszająco, wspólny śpiew, bisy i kwiaty dla wokalistów - wspaniała muzyczna uczta dla serockich seniorów oraz zaproszonych gości.

Zorganizowanie tej uroczystości na takim poziomie było możliwe dzięki organizacyjnemu i finansowemu wsparciu Miasta i Gminy Serock oraz Starostwa Powiatowego w Legionowie.

7 czerwca 2017r. odbyły się Warsztaty ogrodnicze do Nowej Wsi.

6 czerwca 2017r. odbył się wykład M. Kurowskiej "Chcieć to znaczy móc - poznaj siebie" w Klubie Aktywności Społecznej.

2 czerwca 2017r. odbył się wyjazd do Ciechanowca gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka.

27 maja 2017r. uczestniczyliśmy wraz z członkami rodzin w Korowodzie z okazji Wojciechowego Świętowania.


Serocka Akademia Seniora w korowodzie 600-lecia

W piękne sobotnie popołudnie 27 maja uczestniczyliśmy w korowodzie z okazji święta Patrona Serocka. Korowód stanowił część obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi. Razem ze społecznością naszej gminy szliśmy w barwnym, historycznym korowodzie i bawiliśmy się na festynie. Entuzjazm i radość ujęły nam lat.
W tym roku w naszym korowodzie wzięła udział liczna grupa Panów - dziękujemy im za to.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

25 maja 2017r. odbył się wyjazd do Teatru Studio Buffo w Warszawie na "Wieczór francuski".

http://www.studiobuffo.com.pl/spektakl/view/33/WIECZOR-FRANCUSKI

Niezapomniany wieczór w teatrze Buffo

Seniorzy z Serocka 25 maja spędzili piękne chwile na WIECZORZE FRANCUSKIM            w teatrze Buffo. Janusz Józefowicz, Janusz Stokłosa, Natasza Urbańska oraz wielu utalentowanych młodych artystów wprowadzają widzów w świat piosenki francuskiej i zapraszają do wspólnej zabawy.
Na koncercie usłyszeliśmy znane melodie francuskie m.in. Les Champs-Elysees, Belle, Milord, Paroles, Paroles, Voyage, Tombe le neige, Cathedrale. Były też tańce francuskie z kankanem w roli głównej.
Poczęstowani winem i rozbawieni śpiewaliśmy z artystami, tańczyliśmy „Kaczuszki”  a bisom nie było końca.
Był to wspaniały, niezapomniany majowy wieczór, który będziemy długo wspominać.

23 maja 2017r. odbył się wykład dr A. Raszewskiego "Polska oczami cudzoziemców" w Klubie Aktywności Społecznej.

Program zdrowotny „Zaskoczeni wiekiem”

Seniorzy mogą skorzystać z programu zdrowotnego "Zaskoczeni wiekiem" realizowanego przez Goldenmed w Serocku w ramach Powiatowego Programu Polityki Zdrowotnej "Zdrowy Powiat".

Program jest dedykowany dla osób, które ukończyły 60 rok życia mają nadwagę lub otyłość oraz chorują na choroby przewlekłe: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba wieńcowa, cukrzyca, hiperlipemia, choroba zwyrodnieniowa stawów, nowotwór.

Jak udało nam się ustalić w ramach programu będą przeprowadzone badania i konsultacje medyczne, opieka dietetyka oraz gimnastyka rehabilitacyjna.

Szczegóły dotyczące warunków uczestniczenia w programie, odpłatność oraz zapisy w Goldenmedzie w Serocku.

5 kwietnia 2017 r. odbyły się warsztaty ogrodnicze "Pamiętajcie o ogrodach" w Klubie Aktywności Spolecznej. Warsztaty poprowadziła Pani Henryka Owczarczyk.

23 marca 2017 r. odbył się wyjazd do Muzeum Żydów Polskich w Warszawie.

Seroccy seniorzy odwiedzili 23 marca br Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Inicjatywa zorganizowania tego szczególnego wyjazdu powstała w Serockiej Akademii Seniora już jesienią ubiegłego roku.
Czekaliśmy cierpliwie na termin, bo MUZEUM cieszy się ogromnym powodzeniem.
Były dwie grupy, obie z przewodnikiem. Przez 2 godziny zwiedziliśmy wystawę stałą pod nazwą "1000 lat dziejów polskich Żydów". Poznawaliśmy i podziwialiśmy nowoczesne ekspozycje opowiadające o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów.
Zaczęliśmy od poznania legendy o przybyciu Żydów na polską ziemię, wiemy teraz skąd nazwa POLIN, (znaczy: to jest dobre miejsce), poznawaliśmy kulturę, obyczaje i obrzędy społeczności żydowskiej.
Szczególne wrażenie wywarła na nas wspaniała rekonstrukcja wnętrza Synagogi. Pracowało przy niej w sumie 300 rekonstruktorów, w tym duża grupa wolontariuszy. Dla nas z Serocka to ważny akcent historyczny, bowiem właśnie w naszym mieście do II wojny światowej żyła liczna społeczność żydowska, była również Synagoga. Znaleźliśmy potwierdzenie tego faktu na mapie przedstawiającej lokalizacje drewnianych Synagog na ziemiach polskich.
Kolejne sale to burzliwe wydarzenia sprzed wieków, czas zagłady w czasie II wojny światowej, aż do czasów współczesnych.
Jesteśmy bardzo dumni z faktu, że warszawskie MUZEUM POLIN zostało w 2016 roku wybrane spośród 100 innych placówek muzealnych i otrzymało tytuł EUROPEJSKIE MUZEUM ROKU. Uważamy, że w pełni zasługuje na to szczególne wyróżnienie.

Elżbieta Dygasiewicz

16 marca 2017r. odbył się wykład ,,Samorząd i budżet gminy" w Klubie Aktywności Społecznej.

W dniu 16 marca 2017 r. mieliśmy spotkanie z Panem Burmistrzem Sylwestrem Sokolnickim, który mówił na temat samorządu i budżetu gminy.
Pan Burmistrz wspominał początki tworzenia samorządu na terenie gminy, jako czas pełen wyzwań ale i entuzjazmu dla wprowadzanych zmian. Samorząd gminy mógł wreszcie decydować o tym, co można zrobić dla poprawy warunków życia mieszkańców. Doskonale pamiętamy jak wyglądało nasze miasto i gmina przed 25 laty - potrzeby były więc ogromne.
W przedstawionej prezentacji szczególnie interesująca była struktura dochodów i wydatków gminy na bieżący rok.
Zachodzące zmiany, poprawa warunków bytowych spowodowały, że przybywa mieszkańców, ośrodków wczasowych, hoteli, czego rezultatem jest wzrost wpływów do budżetu gminy z tytułu podatku od nieruchomości i podatku PIT. Pan Burmistrz podkreślił, że mieszkańcy gminy płacą podatki, odsetek niezapłaconych zobowiązań jest niewielki.
Rozmawiano również o planowanych zmianach przepisów dotyczących skrócenia kadencyjności burmistrzów oraz powołania metropolii warszawskiej i konsekwencji stąd wynikających dla samorządności.
W dyskusji seniorzy podkreślali, że dla każdego z nas ważne jest to jak rozwija się nasz gmina, bo tu żyjemy i tu jest nasza mała ojczyzna.
Spotkanie z Panem Burmistrzem było dla nas bardzo ważne i potrzebne, wyposażeni w wiedzę o samorządzie i budżecie gminy staliśmy się bardziej świadomymi obywatelami gminy.
Dziękując Burmistrzowi za spotkanie słuchacze Serockiej Akademii Seniora wyrazili potrzebę cyklicznych spotkań z władzami samorządowymi.